“Kiedyś głowy zapomnisz!” – Co robić, gdy dziecko zapomina o podstawowych rzeczach i czynnościach?

Każdemu z nas zdarza się zapomnieć o czymś. Nie jest to niczym niepokojącym, o ile nie przydarza nam się to nader często. Co jeśli w domu czy w szkole mamy do czynienia z zapominalskim dzieckiem? Jak wyjaśnić to, że nasze dziecko zapomina notorycznie o podstawowych czynnościach?

Czy to normalne, że moje dziecko zapomina o Bożym świecie?

Dzisiaj chcemy poruszyć temat dzieci, które potrafią zapomnieć dosłownie o wszystkim. Nieraz takimi sytuacjami budzą w wychowawcy czy w rodzicach apogeum braku cierpliwości. No, bo ileż można?! Zapomnieć swoich ubrań ze szkoły, zapomnieć posprzątać zabawki, zapomnieć o pracy domowej? Oczywiście jak to w wychowaniu bywa, w każdym zachowaniu dziecka należy rozpocząć poszukiwania, które wyjaśnią nam jakie są przyczyny tego rodzaju zachowania. Nie zawsze bowiem zapominanie dziecka jest wynikiem jego roztrzepania czy nieporadności. Co zatem może stać za zapominalstwem dziecka?

Brak konsekwencji

Ileż to razy zdarza się, że kiedy dziecko zapomni zabrać swoich rzeczy ze szkoły czy opacznie zostawi je w miejscu publicznym (a wiadomo, że w takich sytuacjach zazwyczaj nie ma po co się wracać) – szybko uzupełniamy braki. Jeśli dorośli nie dają dziecku odczuć konsekwencji jego “nieogarnięcia” szybko przyzwyczaja się, że to co zgubiło, zostanie zaraz zastąpione nowym przedmiotem. Żeby było jasne, nie mamy tutaj na myśli skrajnych przypadków, kiedy dziecko np. zgubi swój strój na w-f, więc w konsekwencji swojego zachowania ma biegać na golasa podczas zajęć 😉 Bardziej mamy na myśli często powtarzające się sytuacje, kiedy dziecko zgubi swoją nową zabawkę czy notorycznie gubi w szkole flamastry i kredki. Jeśli rodzice biorą na siebie całą odpowiedzialność związaną z zapominaniem dziecka, przestaje ono przywiązywać się do przedmiotów, które posiada i obowiązków, które na nim spoczywają. Rodzice przecież zawsze wyciągną go z opresji!

Bierny bunt

Być może nie zawsze chcemy to przyjąć do wiadomości, ale czasami dziecko zapomina, ponieważ… Nie potrafi otwarcie sprzeciwić się wychowawcy. Można to określić jako pewien mechanizm obronny dziecka. Są dzieci, którym ciężko jest powiedzieć otwarcie osobie dorosłej “nie chcę”. O wiele łatwiej jest powiedzieć “chciałem to zrobić, ale zapomniałem”. I tutaj następuje błędne koło, ponieważ za każdym razem pojawia się ze strony dziecka owe “chciałem, ale…”. Jeśli podejrzewasz swoje dziecko o bierny bunt, warto jest z nim otwarcie porozmawiać na ten temat. Nie bój się powiedzieć dziecku, że wydaje Ci się, że pod jego słowami “zapomniałem”, kryje się “nie chcę”. Nie może być to jednak rozmowa w atmosferze złości i frustracji.  Kiedy chcesz rozprawić się z dzieckiem, ponieważ odkryłeś jego intencje, przemyśl w jaki sposób zaproponować mu również swoje wsparcie i dodać trochę motywacji. Powiedz jak się czujesz kiedy zapomina o wszystkim i jakie korzyści płyną z braku zapominalstwa 😉

Szufladkowanie

Czasem zdarza nam się na dobre przyzwyczaić się do tego, że nasze dziecko zapomina o podstawowych sprawach. Niestety, ale mechanizm nieustannego przypominania, czasami działa odwrotnie i wzmaga w dziecku ilość kolejnych zapomnień. Dobrze jest nie koncentrować uwagi dziecka na tym, że jest zapominalskie, a uczyć go jak umiejętnie radzić sobie w sytuacjach, kiedy czegoś zapomni. Nie zawsze bowiem pod ręką jest rodzic, czy wychowawca, który przyjdzie z konkretnym rozwiązaniem. Jeśli Twoje dziecko zapomina o podstawowych sprawach przygotuj go na to, że będą momenty, w których będzie zdane tylko na siebie. Będzie musiało się wtedy nauczyć, co może samodzielnie zrobić w tej sytuacji. Dzięki temu dziecko szybciej nauczy się odpowiedzialności i pamiętania o podstawowych sprawach.

Deficyt uwagi

Warto wiedzieć, że czasami zapominalstwo dziecka nie jest związane z jego nieporadnością czy wykreowaniem w nim takiej postawy. Zdarza się, że jest to zupełnie poza nim, co zazwyczaj ma związek z deficytem uwagi. O tym problemie napisaliśmy szerzej w innym naszym artykule o zaburzeniach koncentracji dziecka.

Co robić, kiedy dziecko zapomina o podstawowych czynnościach?

Jeśli nie wiesz, jak wykształcić w dziecku postawę „pamiętania”, mamy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek 😉

Okaż zrozumienie

Czasami w sytuacjach, kiedy dziecko zapomni swojej ulubionej zabawki na wycieczkę wystarczy okazać zrozumienie. Nie musimy ścigać autokar, aby odwrócić bieg wydarzeń 🙂 Wystarczy powiedzieć: “Rozumiem Cię, to musi być dla Ciebie przykre”.

Nie usługuj dziecku

Prawdą jest, że dziecku może zdarzyć się zapomnieć np. kanapki do szkoły. I nie ma w tym nic złego, jeśli podwieziesz śniadanie raz czy dwa, aby dziecko nie chodziło głodne. Inaczej sprawa się ma, jeśli dziecko notorycznie zapomina kanapek i ma to już w nawyku. Choć to trudne, należy jednak je zmierzyć z konsekwencją swojego zapominalstwa.

Planuj

Kiedy przed Twoim dzieckiem stoją zadania długoterminowe, może być tak, że zapomni o tym, co miało zrobić. Pomóż dziecku np. poprzez przylepienie do biurka karteczki, która będzie przypominała o zadaniu jakie dziecko musi wykonać.

Ucz konsekwencji

Jeśli dziecko notorycznie zapomina o swoich rzeczach, ubraniach, kredkach i innych, nie kupuj za każdym razem nowych przedmiotów. Umów się z dzieckiem, że jeśli następnym razem znów przydarzy mu się podobna historia, nie będziesz mógł kupić 3 raz w tym samym miesiącu nowej bluzy. On sam, ze swoich kieszonkowych będzie musiał dokonać zakupu. Skuteczność gwarantowana! 🙂

Reaguj adekwatnie do sytuacji

Pamiętaj, że nie każda sytuacja związana z zapominaniem dziecka może być rozwiązana za pomocą konkretnego szablonu. Zawsze postaraj się zrozumieć dziecko, odkryć “co stoi” za jego chwilową niepamięcią, a następnie zastanów się jaka reakcja będzie odpowiednia w tej sytuacji, w której się znajdujecie. Być może nie zawsze będzie ona odpowiednia, jednak następnym razem będziesz pamiętał, co przyniosło zamierzony skutek, a co jest nieskuteczne.

_ _ _
Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.