Moje dziecko kradnie – czyli jak przeciwdziałać dziecięcej kradzieży?

Kiedy zaobserwujemy, że nasze dziecko kradnie, czy w domu czy w szkole zazwyczaj wpadamy w panikę. Jak to?! Moje dziecko kradnie?! Zaraz wyrośnie pod moim dachem kryminalista! Jak to się stało, że w ogóle przyszło mu do głowy, żeby coś komuś zabrać?! Tymczasem… Spójrzmy na kradzież dziecka z nieco innej strony.

Czy to normalne, że dziecko kradnie?

Nie oszukujmy się, ale większość z nas jako dzieci coś ukradła. I nie mówimy tutaj od razu o napadzie na bank w czarnych kominiarkach, ale np. o kradzieży domowej. Znikające słodycze z biurka rodzeństwa, podbieranie pieniędzy z portmonetki mamy. Niewielu dzieciom to się “nie przydarzyło”. Kiedy jednak przyłapiemy dziecko na kradzieży już jako dorośli, krótko mówiąc – nie jest miło. Nasza reakcja jest zazwyczaj bardzo stanowcza. Nic dziwnego, że rodzi się w nas złość, frustracja i niedowierzanie. Nikt z nas nie chce pod swoim dachem wychować kryminalisty. Warto jednak przyjrzeć się powodom, jakie popchnęły dziecko do tego rodzaju zachowania.

Dziecko kradnie, ponieważ… eksperymentuje 

Część dzieci kradnie, ponieważ chce po prostu zobaczyć jak to jest. I ta część dzieci zazwyczaj szybko zaczyna mieć wyrzuty sumienia, często także sama przyznaje się do winy i chce zadośćuczynić pokrzywdzonemu. Kiedy jednak dziecko przyzna się do winy, rzadko spotyka się z entuzjazmem ze strony dorosłych – czy nawet zrozumieniem. Krzyk, złość, areszt domowy, to typowe sposoby na zażegnanie tego rodzaju zachowań. Niestety nieskuteczne. 

Dziecko kradnie, ponieważ… chce zaimponować

Kradzieże dość często zdarzają się, kiedy przysłowiowo dziecko wpadnie w szemrane towarzystwo. Któż z nas nie miał głupich pomysłów, by zaimponować kolegom i koleżankom z klasy? Wszystko to jednak ma silny związek z samooceną dziecka. Dziecko kradnie, ponieważ chce w oczach innych stać się kimś wartościowym, zaimponować i zdobyć akceptację ze strony grupy. Kiedy jako dorośli nie jesteśmy świadomi tego rodzaju motywów dziecka, nasze zakazy nie przyniosą pożądanego efektu, ponieważ problem jest właściwie – innej natury. Nie tyle chodzi o samą kradzież, co rozpaczliwe szukanie uwagi rówieśników.

Dziecko kradnie, ponieważ… odczuwa brak

Są dzieci, które kradną ponieważ chcą być w posiadaniu czegoś, na co nie mogą sobie zwyczajnie pozwolić. Często takie zachowanie również jest związane z niską samooceną dziecka. Poprzez nabywanie przedmiotów dziecko chce się dowartościować. Im więcej ma – tym więcej jest warte. Jest to także związane z trendami jakie panują w środowisku rówieśniczym. 

Dziecko kradnie, ponieważ… czuje się niekochane

Niektóre dzieci kradną, ponieważ czują się niekochane. Kiedy dziecko nie ma w sobie poczucia akceptacji ze strony najbliższych myśli, że na tej podstawie może ranić innych. Nazywamy to inaczej “kołem zemsty”. Kluczowym rozwiązaniem w tej sytuacji, jest okazanie dziecku miłości. Dziecko, które czuje się bezwarunkowo kochane, jest wspierane i wie, że może liczyć na najbliższych – nie czuje potrzeby uciekania się do takich zachowań jak kradzież.

Jakie kroki podjąć kiedy dziecko kradnie?

Kradzież to niecodzienna sytuacja, dlatego też nie zawsze wiemy do końca w jaki sposób zachować się wobec dziecka. Często więcej kierują nami emocje, niż przemyślane zachowanie, które zmieni postawę dziecka w stosunku do kradzieży. Jakie więc podjąć działania, gdy przyłapiemy dziecko na kradzieży?

Nie przeprowadzaj zmasowanego ataku na dziecko

Kiedy przyłapiesz dziecko na kradzieży, nie miażdż go pytaniami: “ukradłeś to?!”, “nie okłamuj mnie!”, ponieważ to wyzwala w dziecku reakcje obronne, a czasami wręcz po takiej rozmowie z rodzicem czuje się sponiewierane. Lepiej jest powiedzieć: “Aniu, wiem, że zabrałaś mi pieniądze z portmonetki. W Twoim wieku też raz zrobiłam taką rzecz, a później było mi okropnie wstyd i żałowałam.” Pokaż dziecku inną perspektywę. Zrozum jego uczucia, ponieważ w większości przypadków dziecko boryka się po kradzieży z wyrzutami sumienia. Wskaż w jaki sposób można naprawić wyrządzoną krzywdę. 

Stwórz dziecku przestrzeń do naprawienia szkody

Czasami, kiedy dziecko zabierze coś koleżance czy koledze dostanie od nas reprymendę i w pakiecie szlaban, ale ostatecznie szkodę naprawiamy sami. Kiedy dziecko kradnie, dobrze jest zastosować nieco inną taktykę. Na początku porozmawiaj z dzieckiem “na spokojnie”, odkryj przyczyny kradzieży, przedstaw konsekwencje, ale szkodę dziecko powinno naprawić samo. Ty jako dobry i mądry wychowawca towarzysz dziecku, wesprzyj i wskaż w jaki sposób powinno to zrobić, jednak nie załatwiaj samodzielnie sprawy za niego.

Wesprzyj dziecko, kiedy ma zadośćuczynić

Warto pamiętać, że kiedy dziecko dopuściło się kradzieży, nie tylko zmaga się z wyrzutami sumienia, ale również traci szacunek do samego siebie. Należy pamiętać, aby wzmocnić samopoczucie dziecka i wyjaśnić mu, że posiadane przedmioty czy zachowania nie świadczą o jego wartości, ponieważ sam w sobie jest wartościowy i kochany. 

Jak przeciwdziałać?

Jeśli nie chcesz, aby dziecko ponownie dopuściło się kradzieży, powinieneś dobrze przeprowadzić lekcję wychowawczą po tego rodzaju incydencie. To co dziecko musi zrobić po swojej stronie, to przede wszystkim przeprosić ofiarę kradzieży. Następnym krokiem jest naprawienie szkody poprzez zwrócenie skradzionego przedmiotu lub pieniędzy. Aby dziecko dobrze zapamiętało tą lekcję, nie wystarczy jedynie wyrównać rachunki. Dobrze jest, jeśli dziecko samo zastanowi się w jaki sposób może wynagrodzić swoje złe zachowanie. 

Kochaj, ale nie wbrew zasadom

Pamiętaj, że ważne jest okazanie dziecku miłości bezwarunkowej, nawet w sytuacji, kiedy coś ukradło. Dziecko powinno wiedzieć, że nadal je szanujesz i akceptujesz takim jakie jest. Powinno także wiedzieć, że miłość nie oznacza ratowania wbrew zasadom i za wszelką cenę. Jeśli dziecko świadomie ukradło zabawkę koledze, niech wie, że będziesz go wspierał w tym, aby naprawić szkodę, jednak nie zrobisz tego za niego. Ucz dziecko odpowiedzialności za siebie i za to, jakie podejmuje decyzje. Jeśli nie zgadzasz się z jego zachowaniem, komunikuj to wprost.

_ _ _
Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.