Rywalizacja między rodzeństwem – jak pomóc dzieciom zakopać topór wojenny?

Nie zawsze relacje w rodzeństwie układają się wyśmienicie. Nie bez przyczyny także rodzice mają wiele obaw, kiedy przychodzi na świat kolejne dziecko. Jak zostanie przyjęte przez pozostałe dzieci? Czy zostanie zaakceptowane? W dzisiejszym artykule odpowiemy sobie na kilka pytań dotyczących rywalizacji między rodzeństwem.

Rywalizacja między rodzeństwem walką o uwagę

Dzieci bardzo często walczą o uwagę w rodzinie. To właśnie dom jest miejscem, w którym dziecko uczy się wartościowania siebie. Każdy maluch chce czuć się kochany. Poczucie akceptacji i więzi rodzinne są bardzo ważne, ponieważ to one stanowią o poczuciu bezpieczeństwa dziecka. Kiedy rodzina się powiększa, dzieci na podstawie obserwacji często dochodzą do wniosku, że są mniej ważne i czują się niepotrzebne. Uważają, że najmłodsze dziecko pochłonie cały czas rodziców, przez co dla niego nie wystarczy już ich uwagi.

Rywalizacja, kłótnie i sprzeczki = normalne życie rodzinne

To co trzeba sobie powiedzieć jasno, to to, że rywalizacja między rodzeństwem jest sytuacją wręcz normalną. Sytuacje konfliktowe nie powinny niepokoić rodziców, o ile nie przekraczają granic bezpieczeństwa dzieci. Jeśli zauważasz, że pomiędzy dziećmi rodzi się niezdrowe napięcie, pojawiają się zbyt częste konflikty, a kłótnie często przechodzą do rękoczynów – to moment, w którym powinieneś zareagować. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo dzieci, ale także ich przyszłe relacje. Częste konflikty i nieporozumienia między rodzeństwem w okresie dzieciństwa rzutują na ich życie dorosłe.

Przyczyny konfliktów

O rywalizację między rodzeństwem nietrudno. Przedmiotem sporów może stać się niemal wszystko. Od podbierania zabawek, podjadania słodyczy, przez bajkę w telewizji, gry komputerowe, aż do głupich żartów i chowania rzeczy nawzajem przed sobą. Charakter prowadzonej rywalizacji zależy od wieku, płci i charakteru dzieci. Chłopcy zazwyczaj uciekają się do rękoczynów, natomiast dziewczynki próbują wykończyć „przeciwnika” psychicznie. Dzieci, które urodziły się pierwsze przyjmują często miano “ekspertów” i “szefów”, z kolei następne dziecko zazwyczaj chce dorównać starszemu i często jest o nie zazdrosne. Najmłodsze dzieci za to uważają, że należy im się najwięcej uwagi ze względu na swój wiek.

Konflikty są rozwojowe 😉

Ważne jest, by mimo kłótni dzieci otrzymały odpowiednie umiejętności od rodziców, jak radzić sobie z tego rodzaju sytuacjami. Dziecko powinno wiedzieć, jak należy się zachować w przypadku sprzeczki czy nieporozumienia – i, że niekoniecznie jest to odwet. Jeśli dzieci mimo napięcia jakie rodzi się między nimi potrafią dojść do zgody – to dowód na to, że w przyszłości nie będą miały problemu w kontaktach rówieśniczych, a umiejętność mediacji będzie ich mocną stroną 😉

Rywalizacja między rodzeństwem – czego nie powinieneś robić

Kiedy Twoje dzieci rywalizują między sobą, pamiętaj, aby unikać pewnych zachowań, które w gruncie rzeczy jedynie wzmacniają napięcie między dziećmi. Należy do nich:

Ustępowanie młodszemu

Jeśli sposobem na rozwiązanie konfliktu między dziećmi jest jakże szlachetne powiedzenie: „młodszym się ustępuje” – na pewno nie wzmocnisz więzi między starszym, a młodszym dzieckiem. Dziecko starsze będzie miało w sobie poczucie niesprawiedliwości, natomiast młodsze często będzie czuć się bezkarne, a z czasem zacznie wykorzystywać swoje przywileje poprzez prowokację.

Pozostawianie dzieci z ich problemem

Choć często skarżenie dzieci nawzajem na siebie wydaje nam się upierdliwe, to dzieci w ten sposób chcą, aby ktoś stanął w konflikcie za nimi i ich poparł. W ten sposób komunikują, że potrzebują pomocy. Odesłanie dzieci z kwitkiem powoduje, że mają one poczucie braku zainteresowania ich problemami, a przecież czasami naprawdę w kłótni z bratem czy siostrą czują się pokrzywdzeni. Ucz rozwiązywać konflikty, pomagaj, jednak nie bagatelizuj dziecięcych problemów.

Faworyzowanie

Dzieci są różne. Jedno może przysparzać więcej problemów, drugie mniej. To jasne, że czasami trudno jest traktować oboje jednakowo. Rywalizacja między rodzeństwem często jednak wynika z walki o równowagę w rodzinie. Dziecko, które czuje się gorsze i mniej kochane, zawsze będzie zwracać na siebie uwagę i będzie stanowić “zapalnik” konfliktów. Postaraj się traktować dzieci traktować sprawiedliwie i równo. Każdemu z nich poświęć odpowiednio dużo czasu, aby zarzuty skierowane pod Twoim adresem o faworyzowanie nie miały prawdziwego podłoża.

Rywalizacja między rodzeństwem – jak rozwiązywać konflikty i im zapobiegać?

Jeśli sytuacja w Twoim domu jest bardzo napięta pomocne mogą okazać się poniższe rady:

Postaraj się zrozumieć dzieci

Starsze dzieci zazwyczaj czują, że wszystko spoczywa na ich głowie. Młodsze natomiast mają poczucie, że nie dorastają do pięt starszemu rodzeństwu. Postaraj się zrozumieć potrzeby i uczucia każdej ze stron, a podczas konfliktów między nimi zwróć na nie szczególną uwagę.

Nie bądź nadopiekuńczy

Pamiętaj, że nie uchronisz dzieci przed trudnymi emocjami. Złość, uczucie przykrości czy rozczarowanie nie ominą ich w życiu. Nawet lepiej, jeśli doświadczą tego rodzaju emocji i zdobędą umiejętność radzenia sobie z nimi. Współczuj swoim dzieciom, jednak nie czyń z nich ofiar losu i nie użalaj się nad nimi. To pozwoli zachować równowagę w wychowaniu.

Bądź sprawiedliwy

Upewnij się, czy każdemu z dzieci poświęcasz wystarczająco czasu. Jeśli młodszemu dziecku poświęcasz więcej uwagi – chociażby z racji na potrzeby adekwatne do wieku dziecka, – nie zapominaj o starszym. Jeśli jest to trudne w codzienności, zaplanuj świadomie czas, kiedy spędzisz chwilę ze starszym dzieckiem.

Doceniaj dzieci

Pokaż swoim dzieciom, że porównywanie się między sobą jest niepotrzebne. Niech każde z nich wie, za jakie cechy osobowości je cenisz i poczuje się wyjątkowo w Twoich oczach, bez potrzeby rywalizowania między sobą. Niech wiedzą, że nie muszą być mistrzami w tej samej dziedzinie, lubić takie same rzeczy i zachowywać się tak samo. Każde z nich jest inne i to jest piękne!

Ucz dzieci współpracy

Jeśli widzisz, że Twoje dzieci potrzebują popracować nad współdziałaniem – stwórz im ku temu odpowiednie warunki 🙂 Zaplanuj ich czas wolny w taki sposób, aby mieli okazję razem się pobawić, bez obecność rodzica, np. poprzez wspólne wyjście do kina, escaperoom’u czy do parku rozrywki. Niech obowiązki nie będą jedyną przestrzenią, gdzie będą mogli ze sobą współpracować.

_ _ _
Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.