Uzależnienia wśród dzieci – fonoholizm i jego skutki

Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży w ostatnim czasie osiągają rekordowe liczby. Nie chodzi nam oczywiście jedynie o uzależnienie od substancji psychoaktywnych, alkoholu czy nikotyny. Wydaje się, że największym uzależnieniem współczesnego dorastającego człowieka jest… Uzależnienie od telefonu. Jakie są pierwsze symptomy tego rodzaju uzależnienia? W jaki sposób pomóc dziecku? O tym w dzisiejszym artykule.

Współczesne uzależnienia wśród dzieci

Ciężko wyobrazić sobie obecne czasy bez smartfonów, Internetu i komputerów. Dzisiaj niemalże każda informacja jest na wyciągnięcie ręki. Szkoda jednak, że mimo tak szerokiego dostępu do wiedzy, e-booków, ciekawych informacji w zakresie każdej dziedziny naukowej – nasza wiedza nijak się ma do czasu spędzonego przed szklanym ekranem. Dzieci i młodzież korzystają z informacji naukowych o tyle, o ile jest to potrzebne do odrobienia pracy domowej czy przygotowania projektu szkolnego. Najwięcej czasu spędzają zaś na portalach społecznościowych, forach i komunikatorach.

Fonoholizm – pierwsze symptomy

Uzależnienia wśród dzieci mogą mieć różne podłoże. W dzisiejszych czasach warto być uważnym rodzicem, który obserwuje swoje dziecko, czy przypadkiem czas spędzony przed telefonem nie stał się głównym centrum rozrywki. Niewątpliwie powinniśmy zacząć się martwić, kiedy widzimy, że dziecko zaczyna stopniowo podporządkowywać swoje funkcjonowanie pod korzystanie z telefonu komórkowego. Niestety nierzadko zdarza się, że jako rodzice sami wzmacniamy ten proces poprzez składanie obietnic tj, “Jak posprzątasz pokój będziesz mógł skorzystać z telefonu”, “Odrobisz lekcje, dam Ci telefon”. Chcąc nie chcąc dziecko podświadomie otrzymuje od nas zgodę na spędzanie wolnego czasu z komórką. W jaki sposób zachowuje się dziecko uzależnione od telefonu komórkowego?

Zachowanie dziecka

Dziecko przede wszystkim cały czas ma telefon przy sobie. Kiedy zapomni go lub telefon zostaje mu odebrany czuje się niespokojne, pobudzone i nerwowe. Można zaobserwować częste sięganie po komórkę, trzymanie go w dłoni lub w zasięgu ręki. Nawet podczas spotkań, rozmów czy zabaw dziecko nieustannie sięga co chwilę po telefon, by z niego skorzystać. Do innych niepokojących zachowań należy też nieustanna „obecność w sieci” poprzez stałe dzielenie się życiem osobistym na forach internetowych, publikowanie zdjęć, filmików, postów, budowanie relacji i prowadzenie konwersacji głównie za pomocą komunikatorów. Do niebezpiecznych zachowań dziecka związanych z uzależnieniem od telefonu możemy niewątpliwie zaliczyć też korzystanie z komórki w miejscach i sytuacjach do tego nieprzeznaczonych, np. w trakcie przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Uzależnienia wśród dzieci – co dzieje się w psychice dziecka uzależnionego od telefonu?

Uzależnienie wśród dzieci przede wszystkim powoduje dyskomfort psychiczny. W przypadku uzależnienia od telefonu dziecko odczuwa ciągłą, silną potrzebę korzystania z telefonu komórkowego, otrzymywania powiadomień, odpisywania na wiadomości – jednym słowem, chodzi nie tylko o korzystanie samo w sobie z telefonu, ponieważ w telefonie też „musi się coś dziać”. Dziecko jest jakby w nieustannej gotowości do tego, aby odpowiedzieć na to, co dzieje się w przestrzeni Internetu. Kiedy korzystanie z komórki zostaje ograniczone dziecko nie tylko reaguje gwałtownie i agresywnie, ale również ma gorsze samopoczucie. Bycie online sprawia, że dziecko czuje się ważne. Co ciekawe, dzieci cierpiące na fonoholizm odczuwają wysokie poczucie bezpieczeństwa w momencie korzystania z telefonu komórkowego.

Uzależnienia wśród dzieci od fonoholizmu – czy to naprawdę taki problem?

Patrząc na współczesne społeczeństwo wydaje się, że nie ma ono woli podjęcia walki z fonoholizmem. Dlaczego? Najpewniej dlatego, że jest to problem nie tylko młodego pokolenia, ale zdaje się zaczyna on dotyczyć większości z nas, w każdym wieku. By móc właściwie chronić dziecko przed uzależnieniem od telefonu należałoby przyjrzeć się samemu sobie na ile komórka stała się ważną częścią naszego życia. O przegięcie nie trudno, dlatego też nikogo już nie dziwi korzystanie z telefonów w każdym możliwym miejscu – w autobusach, samochodach, za kierownicą, podczas zajęć, właściwie – w każdej wolnej chwili, kiedy “nie mamy nic do roboty”. Warto jednak wiedzieć, jakie są skutki fonoholizmu i zastanowić się, co jest ważniejsze?

Skutki uzależnienia od telefonu

Uzależnienia wśród dzieci od telefonu powodują przede wszystkim niską aktywność ruchową. Dziecko ma duże problemy z właściwym gospodarowaniem własnym czasem, często się nudzi, nie ma pasji, ma trudności w zaangażowaniem się w działania. Do innych negatywnych skutków tego rodzaju uzależnienia możemy zaliczyć przemęczenie organizmu, zaniedbanie (w zakresie odżywiania i higieny osobistej) niewywiązywanie się z obowiązków szkolnych i domowych. Dziecko nie tylko jest zaniedbane pod względem fizycznym, ale przede wszystkim psycho-społecznym. Z czasem coraz mocniej widać u niego tendencję do izolacji, trudności w nawiązywaniu rzeczywistych relacji, przeciążenie.

Przyczyny uzależnienia

Kiedy widzimy, że problem fonoholizmu dotyka naszej rodziny, warto zadać sobie pytanie dlaczego tak się dzieje? Nie zawsze – ale najczęściej, kwestia uzależnień jest również kwestią relacji i zaburzonego poczucia własnej wartości. Być może telefon komórkowy jest ucieczką przed przykrymi doświadczeniami w kontaktach z rówieśnikami. Może też być sposobem wyrażania siebie – bo tak jest łatwiej. Przyczyną uzależnienia się od “ekranu” mogą być także słabnące więzi rodzinne. Problemem jest także brak pomysłu na wspólne spędzenie wolnego czasu i budowanie relacji. Kiedy zaobserwujesz tego rodzaju problem w swojej rodzinie nie obarczaj winą dziecko. Jego zachowanie jest skutkiem zewnętrznego “wyzwalacza”, którym może być także brak umiejętności wychowawczych ze strony opiekunów.

Uzależnienia wśród dzieci – profilaktyka i pomoc

  1. Postaraj się reagować delikatnie i z wyczuciem. Nie przeszukuj rzeczy dziecka, ale daj mu poczucie akceptacji i zaufania. Porozmawiaj z nim o tym co Cię martwi. Wspólnie postarajcie się znaleźć odpowiednie dla Was rozwiązanie.
  2. Nie zabieraj telefonu “do odwołania”. Zamiast tego lepiej jest wprowadzić limity czasowe, ale nie drastyczne w pierwszej fazie. Stopniowo coraz bardziej ograniczaj (wspólnie z dzieckiem!) spędzony czas przed telefonem. 
  3. Pamiętaj, że odebrany czas spędzony przed komórką musi zostać wypełniony inną aktywnością. Postaraj się, aby była to aktywność związana nie tylko z obowiązkami domowymi i szkolnymi, ale także z przyjemnością, tj. wspólne wyjście do kina, na kręgle etc. 
  4. Nie praw morałów ani kazań. Zamiast tego postaraj się o dialog w rodzinie i naukę rozumienia i akceptowania nawzajem swoich uczuć i emocji. Dbajcie o Wasze wzajemne relacje i omawiajcie na bieżąco problemy, które się pojawiają w związku z uzależnieniem od telefonu.

_ _ _
Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.