Jak wybrać opiekunkę dla dziecka? Czym kierować się przy zatrudnieniu niani?

W dzisiejszych czasach nie każda mama ma możliwość przebywania z dzieckiem, aż do momentu pójścia do przedszkola. Część rodzin decyduje się na zatrudnienie opiekunki, która będzie troszczyła się o dziecko pod nieobecność rodziców. Jak wybrać opiekunkę dla dziecka? Czym się kierować, przy zatrudnieniu niani?

Niania potrzebna od zaraz

Rozłąka z dzieckiem, zwłaszcza kiedy jest niemowlęciem jest wyzwaniem nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Rodzice, którzy zastanawiają się nad zatrudnieniem opiekunki do dziecka przeżywają niemały stres. Nic dziwnego, ponieważ wiąże się to przede wszystkim z zaufaniem osobie, która nie jest nam znana. Jak więc wybrać opiekunkę dla dziecka? W jaki sposób załatwić formalności? Jak wygląda kwestia finansowania tego rodzaju pracy? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania związane z zatrudnieniem niani.

Jak wybrać opiekunkę dla dziecka – gdzie szukać?

Wielu rodziców zastanawia się przy wyborze opiekunki… Gdzie właściwie ją znaleźć? Opcji jest naprawdę wiele. Najlepszym według nas, jest poszukiwanie niani w środowisku, które jest nam znane – czyli w rodzinie. Często zdarza się, że to właśnie wśród grona najbliższych znajdzie się osoba, która ma predyspozycje do pracy z dziećmi, jest zaufana i wiemy, że możemy powierzyć jej nie tylko dobro materialne naszego ogniska domowego, ale przede wszystkim dziecko. Jeśli w rodzinie nie znajdzie się osoba, która mogłaby opiekować się naszym dzieckiem, warto zapytać znajomych, którzy korzystali już z pomocy niani, czy mają kontakt do osoby godnej polecenia. Dzięki temu ograniczamy ryzyko, że przydarzy nam się epizod z nieodpowiedzialną opiekunką dla dziecka. Istnieją również inne opcje znalezienia niani. Bez problemu możemy znaleźć agencje, które zrzeszają opiekunki dla dzieci i zajmują się fachowo branżą wychowawczą. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia i skontaktować się z wybraną przez siebie kandydatką. Innym sposobem, jest również szukanie niani na “własną rękę”, np. poprzez wystawienie ogłoszenia na przeznaczonym do tego portalu.

Czym kierować się przy wyborze niani?

Chcąc wybrać opiekunkę dla dziecka, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Jaką opiekunkę chcę znaleźć? Jedni rodzice wolą, aby była to osoba młoda, energiczna, pełna entuzjazmu i kreatywności. Inni wolą osobę stateczną, starszą, doświadczoną, najlepiej taką, która sama już „odchowała” swoje dzieci. Innym kryterium jest ukończony kierunek studiów. Niemało jest również rodziców, którzy poszukują osób nie tylko takich, które mają naturalne predyspozycje do pracy z dzieckiem, ale również takich, które posiadają rzetelną wiedzę związaną z wychowaniem dziecka, tj. pedagodzy, psycholodzy.

Postaraj się nie tylko wybrać opiekunkę do dziecka, ale również przygotować ją do tej roli

Kiedy zatrudniasz opiekunkę, ważne jest sprawdzenie jej wiedzy na temat wychowania dzieci. Mamy tu na myśli zwłaszcza sytuacje, które dotyczą opieki nad niemowlęciem. Im mniejsze dziecko, tym więcej czynności opiekuńczych. Ważne jest, aby opiekunka wiedziała jak reagować w sytuacji, kiedy dziecko zanosi się płaczem i wpada w bezdech. Ważna jest również umiejętność reakcji w momencie, kiedy dziecko się zachłyśnie lub połknie drobny przedmiot. Pamiętaj, że nawet najbardziej troskliwej mamie zdarzy się moment nieuwagi… I nieszczęście gotowe. Warto jest zainwestować w kilka dni przygotowawczych, kiedy opiekunka będzie miała okazję do tego, aby sprawdzić swoje możliwości w Twojej obecności.

Czy można nagrywać nianię ukrytą kamerą?

Każdemu z nas znane są przypadki – jeśli nie z własnego doświadczenia, to z doświadczenia innych, gdzie zatrudniona opiekunka do dziecka okazała się osobą pod każdym względem nieodpowiednią. Pojawia się więc pytanie, czy można nagrywać nianię ukrytą kamerą, jeżeli pojawiają się w nas wątpliwości co do wykonywania przez nią swoich obowiązków? Odpowiedź brzmi: nie. Istnieje taka możliwość jedynie w przypadku, kiedy opiekunka zostanie poinformowana o zamieszczonych kamerach oraz wyrazi swoją zgodę na tego rodzaju kontrolę. Jeśli jednak opiekunka nie jest świadoma zamieszczonych w domu kamer, jest to niezgodne z prawem i krótko mówiąc – nieuczciwe. Jeśli zdecydowałeś się wybrać opiekunkę do dziecka bądź uczciwy od samego początku. Dobra niania będzie rozumiała Twoje obawy rodzicielskie, zwłaszcza jeśli będzie dla Waszej rodziny osobą obcą. Przy zatrudnieniu poinformuj ją, że w domu zamieszczone są kamery. Jeżeli nie wyrazi zgody na pracę w takich warunkach… Szukaj dalej. Niania, która jest uczciwa, nie ma nic do ukrycia.

Jak zatrudnić opiekunkę?

Co powinna zawierać umowa z nianią? Umowa z opiekunką do dziecka powinna zawierać:

1. Strony umowy (rodzic/opiekun dziecka i niania)
2. Cel umowy i jej przedmiot
3. Czas i miejsce w jakim będzie sprawowana opieka nad dzieckiem
4. Liczba dzieci powierzonych opiece
5. Obowiązki, jakie należą do niani podczas wykonywania pracy
6. Wysokość wynagrodzenia, sposób i termin zapłaty
7. Czas na jaki zawieramy umowę
8. Warunki i zmiany, sposób rozwiązania umowy.

Umowa… i co dalej?

Jeżeli podpisałeś umowę z opiekunką do dziecka, powinieneś zgłosić się do ZUS jako płatnik składek i wypełnić tzw. formularz ZUS ZFA. Płatnikiem składek jest rodzic lub opiekun prawny dziecka, który podpisał umowę z opiekunką. Opiekunka do dziecka musi być również zgłoszona jako osoba ubezpieczona. Jeśli niania podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu należy wypełnić formularz ZUS ZUA. Jeżeli podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu należy wypełnić formularz ZUS ZZA. Wypełnione formularze należy przekazać do ZUS.

Rozliczanie składek za opiekunkę

Jeżeli opiekunka zarabia minimalne wynagrodzenie lub niższe powinieneś wypełnić i złożyć do ZUSu następujące dokumenty: 

1. Deklarację ZUS DRA
2. Raport miesięczny ZUS RCA (jeśli niania podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu)
3. Raport miesięczny ZUS RZA (jeśli niania podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu)

W przypadku, kiedy niania zarabia więcej niż minimalne wynagrodzenie powinieneś wypełnić i złożyć do ZUSu następujące dokumenty: 

1. Deklarację ZUS DRA
2. Raport miesięczny ZUS RCA (jeśli niania podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu) albo ZUS RZA (jeśli niania podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu);
3. Raport miesięczny ZUS RCA (jeśli niania podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu) albo ZUS RZA (jeśli niania podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu). Do 15 dnia następnego miesiąca powinieneś dostarczyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe za nianię (za miniony miesiąc). 


Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.