Usypianie dziecka – co zrobić, aby dziecko zasypiało wieczorem bez awantur?

Wielu rodziców każdego wieczoru przeżywa dantejskie sceny w związku z usypianiem dziecka. Co chwilę pojawia się nowa, nagląca potrzeba, złość, wychodzenie z łóżka. I tak wieczorne usypianie dziecka zamienia się już w nocne czuwanie. Co zrobić, aby nie toczyć każdego dnia wieczornej wojny o porę spania? Jak współpracować z dzieckiem?

Dlaczego moje dziecko nie chce spać?

Jako dorośli często nie możemy wyjść z podziwu jak to jest możliwe, że dziecko, które cały dzień spędziło biorąc udział w rozmaitych aktywnościach, wieczorem nie pada ze zmęczenia. Sprawą oczywistą jest, że w fazie rozwojowej dziecko ma duże pokłady sił. Kwestia spania, nie jest jednak całkowicie zależna od pokładów energii, ale także ma aspekt społeczny. Tak jest! Dzieci chcą przedłużać porę spania, nie dlatego, że nie czują się zmęczone, ale chcą brać czynny udział w tym, co dzieje się w domu. Czy jest to jednak wystarczający powód, dla którego dziecko nie pozwala na to, by położyć się spać “o ludzkiej” godzinie?

Zasady domowe

Dzieci, które mają poczucie obowiązku, ale również odczuwają autorytet rodziców nie przysparzają, aż tak wiele problemów w związku z wieczornym zasypianiem. Inaczej jest, kiedy domem rządzi chaos, a dziecko nie ma wpojonych żadnych zasad i odczuwa… Władzę nad rodzicami. Dokładnie tak. Przedłużające się sytuacje, w których dziecko stawia opór i chce ustalać swoje zasady, np. w związku z porą spania, daje jasny komunikat, że rodzicami można rządzić. Dlatego usypianie dziecka może zaistnieć, kiedy dzieci zaczną funkcjonować w dobrze zorganizowanym domu, w którym panują zasady.

Usypianie dziecka – podstawowy elementarz rodzica

Bądź z dzieckiem

Usypianie dziecka to moment, w którym powinieneś być obecny. Dzieci, które nie chcą samodzielnie pójść do łóżka, mimo, że nastał już do tego odpowiedni czas – walczą o uwagę. Jeśli masz sporo obowiązków, dziecko zawsze będzie odczuwało deficyt Twojej uwagi. Postaraj się poświęcić codziennie kilka minut na to, by ucałować dziecko do snu.

Pilnuj wyznaczonego czasu

Niektórzy rodzice chcą spędzić trochę czasu z dzieckiem podczas usypiania. Czytają bajkę na dobranoc, opowiadają historie ze swojego dzieciństwa. Ważne jest, byś pilnował wyznaczonego czasu. Jeżeli dziecko podczas usypiania będzie wołać o “kolejną bajkę”, albo “jeszcze jedną historię”, delikatnie odmów i postaw granicę. Notoryczne wydłużanie czasu na życzenie dziecka jedynie wzmaga trudności z zaśnięciem.

Nie daj się zmanipulować

Dużym ułatwieniem będzie załatwienie wszystkich naglących potrzeb dziecka zaraz przed położeniem się spać. Dzieci, czasami wykorzystują swoje “potrzeby”, tj. jeść, pić, siusiu, aby wydłużyć czas zasypiania. Dziecko powinno wiedzieć, że tego rodzaju potrzeby załatwiamy przed pójściem spać. Jeśli wcześniej dziecko przyzwyczaiło się do tego rodzaju “metod” bądź pewny, że wprowadzenie zmiany i postawienie granic potrwa z pewnością kilka nocy. Będzie to moment trudny, ponieważ dziecko może reagować bardzo emocjonalnie. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest postawienie granic i przestrzeganie wyznaczonych zasad. Każde odstępstwo uczy dziecko, że łatwo można Cię zmanipulować.

Bądź stanowczy, ale kochający

Kiedy zmagamy się z buntem dziecka przed położeniem się spać, czasami trudno opanować emocje. Kiedy dziecko nie słucha poleceń i wychodzi notorycznie z łóżka, nie krzycz i nie reaguj agresywnie. Bądź jednak stanowczy i pewny co do przestrzegania reguł domowych. Spokojnie weź dziecko za rękę i zaprowadź do łóżka. Rób to tyle razy, ile razy dziecko będzie wstawać. Ostatecznie zrozumie, że jesteś nieugięty i pozostanie w łóżku.

Dobrze zorganizuj wieczorną toaletę

Zanim wprowadzisz jakiekolwiek zmiany co do “wieczornych rytuałów” porozmawiaj na spokojnie z dzieckiem w trakcie dnia. Poinformuj go o zmianie zasad oraz zaplanujcie dokładnie jak będzie wyglądało przygotowanie do spania. Ustalcie, ile czasu przeznaczacie na toaletę wieczorną, jakie czynności będą jej dotyczyć, np. kąpiel, mycie zębów, przygotowanie ubrań na następny dzień. Powiedz ile czasu jesteś w stanie przeznaczyć na czytanie bajek oraz wyznacz godzinę spania.

Usypianie dzieci może być także zabawą

Dzieci uwielbiają zabawy na czas. Czemu więc od czasu do czasu nie nastawić dziecku budzika i zachęcić, by w trakcie krótkiego czasu wykonało wszystkie czynności, które mają go przygotować do pójścia spać?

Odstępstwa od reguły

Kiedy na tygodniu dziecko wstaje rano do przedszkola lub szkoły, sprawą oczywistą jest, że musi być wyspane. Raz na jakiś czas przy okazji weekendu pozwól dzieciom bawić się dłużej i wydłuż wyznaczoną godzinę snu. Gwarantujemy, że dziecko ucieszy się na tą wieść 🙂

Nauka szacunku

Dzieci powinny od małego uczyć się nie tylko dbać o własne potrzeby, ale również szanować potrzeby rodziców. Rodzice, którzy podporządkowują się zachciankom dzieci uczą je, że potrzeby dziecka są w centrum rodziny. Ma to ogromny wpływ na kształtowanie osobowości dziecka. Ważne jest więc, aby uczyć dziecko od małego, że rodzice również mają swoje potrzeby i powinni mieć wyznaczoną chwilę dla siebie.

Zaufanie

Czasem rodzice, którzy długi czas borykają się z wieczornym usypianiem dziecka postanawiają… Zamykać pokój dziecka na klucz. Oczywiście fakt, że w niektórych momentach można odczuwać bezsilność wobec dziecka jest całkowicie zrozumiały. Zamykanie dziecka na klucz w pokoju jest jednak rozwiązaniem nie tylko godzącym w relację z dzieckiem, ale również niebezpiecznym. Dziecko nabywa pewne zachowania nie tylko ze względu na swoje naturalne usposobienie. Często ma to także związek z błędami w jego wychowaniu. Dlatego jeśli trudności z zasypianiem są dużego „kalibru”, postaraj się znaleźć w sobie większe pokłady cierpliwości. Spokojna, ale stanowcza konsekwencja z czasem przyniesie oczekiwane efekty.

Usypianie dziecka kształtujące bliskość

Usypianie dziecka może być też dobrą okazją do tego, aby budować więzi rodzinne. Kiedy dziecko odbędzie już wieczorną toaletę, a Ty przyjdziesz do jego pokoju ucałować go na dobranoc, możesz wykorzystać ten moment na podsumowanie dnia. Zapytaj dziecko, co było dla niego trudne, czym chciałoby się z Tobą podzielić. Na koniec zapytaj o coś, co pozostawiło w nim przyjemne wspomnienia i dało sporą dawkę radości.Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.